Senior Women's Coach announced; ARFC provincial/national youth reps; 1xv/2xv lineups for bayside

As the season approaches the ARFC is again buzzing in anticipation of the upcoming season.  Women’s, Men’s and Youth rugby teams are practicing hard in preparation for the first games in early September.   

ARFC is proud to announce that Doug Primrose will again be coaching at the club.  Doug is taking over the role as Senior Women’s head coach.  Doug has been a player, coach, and long-time executive member for the club.  Doug is excited about coaching a talented and passionate group of women this year and hopes to build on the success of past seasons.  Assisting Doug will be former senior men’s head coach Harry Toews and club legend, Al Borrows.   

The ARFC would like to also congratulate a number of local players on their recent provincial and national team selections.  These young players are the foundation of a strong club and it is exciting to see so many Abbotsford players excel at the provincial and national level.   

 

BC BOYS U-18 BC GIRLS U-18 BC GIRLS U-17 BC BOYS U-17 BC GIRLS U-16

Connor Byron 

LaShawn Berg 

Josh Radons 

Austin Zimmer

Mackenzie Braun 

Sarah Klok 

Alex Motoc 

Ashlynn Smith 

Shalaya Valenzuela

Kashish Arya 

Tayler Bailey 

Hunter Czeppel 

Cheye Gustafson

Brock McCartney 

Braeden Verleur

Sarah Meier 

Emily Meier 

Michalea Sweeting 

Natalia Takhar
         
BC BOYS U-16 BC BOYS U-15 BC U-19 SENIOR WOMEN CANADA U-20

George Brown 

George Piper 

Jace Webster 

Rowan Bridger 

Connor Paivarinta 

Matt Turi

Henry Brown 

Josiah Levale 

Phoenix Moller
Payton Gibson Mackenzie Carson

Jake Thiel 

Josh Thiel
         

ARFC men host Bayside in division 1 & 2 this Saturday at Exhibition Park.  This is a rematch of last year’s division 1 quarter-final where Bayside came out on top.   

1XV

2XV

15. N Jensen

15. A McRae 

14. B Christian

14. C. Lee 

13. P. Gibson

13. M. James 

12. A Iskender

12. M. Sabourin 

11. D Guevara

11. C. Brownell 

10. B. Hewko

10. R. Gibson 

9. L. de Beer

9. M. Makara 

1. A. Grigorov

1. B. Slomski 

2. C. Sheremeto

2. R. Leveile 

3. R. March

3. H. Lalli 

4. J. Ginther

4. J. Radons 

5. K. Rybkowski

5. M. Blair 

6. K. Carson

6. L. Rideout 

7. D. Chahal

7. N. Sandhu 

8. L. Helm

8. M. Batryn

  • featured sponsor ba landscaping
  • featured sponsor bcgaming
  • element Integrated Financial Solutions
  • featured sponsor esposito group
  • featured sponsor finnegans pub
  • featured sponsor kitt equipment
  • featured sponsor mtlehman liquor
  • featured sponsor phoenix lounge
  • featured sponsor sleeman
  • featured sponsor sumas mtn chiro
  • vipmazda