fvru

The BC Summer Games are July 17-20, 2014 in Nanaimo, where over 3000 athletes will participate in a number of sports, including boys and girls seven aside rugby. The boys compete at the U-14 level whereas the girls are U-17. Both Valley teams are favored to do well in the tournament.

The U-14 boys Valley group is coming off an impressive performance at the Victoria youth sevens, where their two teams faced each other in the final. Many of the girls on the U-17 team came off a close loss to the island in the final of the Provincial Regional Championships (PRC's) at the U-18 level and are looking to rectify that result. A few others represented Valley U-16 girls in a powerhouse winning performance in the younger PRC's. We wish the Valley teams luck! See below for BC Summer Games rosters as well as all Valley teams from the PRC's.

 

Fraser Valley U-14 Boys Summer Games Team

Coaches: Scott Alexander, Mike Wilson

Cole Barker (Fraser Middle)
Teo DeGianni (Fraser Middle)
Colten Dorozan (Abby Middle)
Nate Filiatrault (Fleetwood Park)
Payton Haqq-Alexander (Fraser Middle)
Darius Kelly (Abby Middle)
James MacDonald (Shawnigan Lake)
Carter Miller (Fraser Middle)
Sachi Peterson (Fraser Middle)
Ryan Renkers (Earl Marriott)
Dylan Roach (Abby Middle)
Samwel Uko (Abby Middle)


Fraser Valley U-17 Girls BC Summer Games Team

Coaches: Neil Grant, Jodie Cornell, Lauren Kerr

Cassie Baldo (Earl Marriott)
Sophia Belsher (Bateman)
Mackenzie Carson (Yale)
Lia Colasacco (Tweedsmuir)
Vivian Johnson (Heritage Park)
Nakisa Levale (Abby Senior)
Chantal MacLean (Elgin Park)
Jordynn Senay (Tweedsmuir)
Sydney Stoltz (Yale)
Morgan Ursel (Bateman)
Morgan Walker (Bateman)
Kadeja White (Bateman)

Fraser Valley U-14 Boys Sevens Team

(won UVic 7’s; 12 chosen to go to BC Summer Games)

 

Coaches: Scott Alexander, Mike Wilson, Spencer Miller, Ryan McWhinney

 

Cole Barker (Fraser Middle)

Teo DeGianni (Fraser Middle)

Colten Dorozan (Abby Middle)

Jaxen Ellery (RE Mountain)

Nate Filiatrault (Fleetwood Park)

Ryan Freda (RE Mountain)

Russell Gilroy (Fraser Middle)

Payton Haqq-Alexander (Fraser Middle)

Darius Kelly (Abby Middle)

Noah Letkemann (Fraser Middle)

James MacDonald (Shawnigan Lake)

Brock McCartney (Clayburn Middle)

Carter Miller (Fraser Middle)

Ian Neskoromny (Earl Marriott)

Sachi Peterson (Fraser Middle)

Ryan Renkers (Earl Marriott)

Dylan Roach (Abby Middle)

Tyson Rosales (Kwantlen)

Brady Smith (Earl Marriott)

Ethan Turner (Alouette)

Samwel Uko (Abby Middle)

Byron Ward (Fraser Middle)

Garret Visser (Fraser Middle)

 

Fraser Valley East U-15 Boys (Won PRC’s)

 

Coaches: Greg Byron, Doug Primrose

 

Israel Bain (Yale)

Zachary Bain (Yale)

*Corben Bowen (GW Graham)

Aaron Branscombe (Mouat)

Spencer Breslin (GW Graham)

Mitchell Byrne (Vedder Middle)

*Connor Byron (Yale)

Ben Chalis (GW Graham)

Ryan Darmuth (Mouat)

Jared Flores (Yale)

George Frederick (Yale)

Reese Gibson (Mouat)

Daelen Livingstone (Yale)

Aubrey Macleod (Yale)

Carter Miller (Fraser Middle)

Callum McRae (Mouat)

*Jayden Ned (Yale)

Juan Oostenbrink (Mt. Slesse)

Anton Phonsavadthy (Yale)

Declan Preston (Chilliwack)

Von Richardson (GW Graham)

Austin Zimmer (Yale)

*Diego Zuniga (Yale)

 

*Selected to BC U-15

 

Fraser Valley U-16 Girls (Won PRC’s)

 

Coaches: Stu Crowley, Taylor Crowley, Johan Mynhardt, Kyriakos Costopolous, Elisha Walker

 

Mackenzie Adam (Clayton Heights)

Sophia Belsher (Bateman)

Tanika Bonneville (Elgin Park)

Mackenzie Carson (Yale)

Danika Elias (Sardis)

Sage Homeniuk (Tweedsmuir)

Vivianna Johnson (Heritage Park)

Morgan King-Roskamp (Heritage Park)

Sarah Klok (Yale)

Tausani Levale (Abby Sr.)

Kelsi McCaffrey (Tweedsmuir)

Jordyn Myers (Walnut Grove)

Kate Richards (Semiahmoo)

Katharina Schwiede (Elgin Park)

Jordynn Senay (Tweedsmuir)

Berlyn Seselja (Semiahmoo)

Hera Sfikas (Semiahmoo)

Madison Smith (Elgin Park)

Nicola Smith (Earl Marriott)

Rachael Storie (Tweedsmuir)

Morgan Ursel (Bateman)

Shalaya Valenzuela (Yale)

Jodi-Ann Wang (Semiahmoo)

Brooklyn White (Fraser Middle)

 

Fraser Valley East U-16 Men (finished 4th at PRC’s)

 

Coaches: Shawn Rideout, Steve Long

 

Matt Calderone (Bateman)

Chris Combs (Yale)

Brady Desjardins (Bateman)

Gabriel Esquivel (Yale)

Matt Francoeur (Bateman)

Matt Fraser (Yale)

Kaden Garrett (Bateman)

Payton Gibson (Mouat)

Dakoda Graham (Bateman)

Teis Heemskerk (Abby)

Evan Johnston (Yale)

Josh Long (Yale)

Quinn McAleese (Yale)

Jake McLean (Yale)

Andrew Meier (Yale)

Riley Nicholson (Abby)

Josh Paz (Yale)

Joel Ratzlaff (Yale)

Thomas Rennie (Yale)

Luke Rideout (Yale)

Mike Sabourin (Abby)

Jake Sawatsky (Yale)

Adriano Serviziati (Yale)

Quinn Sztuhar (Bateman)

Cameron Tomm (Mouat)

 

Fraser Valley East U-18 Men (finished 6th at the PRC’s)

 

Coaches: Graham Hawkins, David Prins, Jake Buskell, Graeme Watt

 

Noah Anderson (South Delta)

Koby Andrews (Yale)

Noah Bain (Yale)

Matt Blair (Mouat)

Jayden Bloom (St. George’s)

Mason Byrne (Chilliwack)

Ryan Chandler (Yale)

Chad Coan (Abby Sr.)

Colton Derouin (Sardis)

Thijs Duineveld (Sardis)

James Ginther (Mouat)

Christos Goulas (South Delta)

Thomas Heuser (Sardis)

Jason Hignell (Yale)

Aaron Huh (Yale)

Chris Mackenzie (Sardis)

Christian Morellato (Yale)

JB Oostenbrink (Sardis)

Clayton Russell (Yale)

Jake Thiel (Bateman)

Joe Vukasovic (Centennial)

 

Fraser Valley U-18 Girls (finished 2nd at PRC’s)

 

Coaches: Jodie Cornell, Some Mosogau

 

Maria Acevedo (Elgin Park)

Cassie Baldo (Earl Marriott)

Bailey Burke (Tweedsmuir)

Lia Colasacco (Tweedsmuir)

Sophia DeGianni (Yale)

Gurpreet Dhaliwal (Abby Sr.)

Autumn Garrett (Bateman)

Keera Grabbe (Bateman)

Taiid Haines-Young (Elgin Park)

Minnie Inthapanya (Abby Sr.)

Nakisa Levale (Abby Sr.)

Chantel Maclean (Elgin Park)

Alexa Martin (Elgin Park)

Kay Olsen (Bateman)

Olivia Peers (Semiahmoo)

Chrissa Perez (Yale)

Kaila Pickering (Walnut Grove)

Lael Ross (Elgin Park)

Vienna Schroeder (Abby Sr.)

Sydney Stoltz (Yale)

Selena Tobin (Semiahmoo)

Morgan Walker (Bateman)

Rachel Wenting (Heritage Park)

 

Kadeja White (Bateman)

  • featured sponsor ba landscaping
  • featured sponsor bcgaming
  • element Integrated Financial Solutions
  • featured sponsor esposito group
  • featured sponsor finnegans pub
  • featured sponsor kitt equipment
  • featured sponsor mtlehman liquor
  • featured sponsor phoenix lounge
  • featured sponsor sleeman
  • featured sponsor sumas mtn chiro
  • vipmazda